Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywają smartfony. Choć można się tego wypierać, zdecydowana większość społeczeństwa spędza przed ekranem telefonu minimum kilka godzin dziennie, a tendencja stale rośnie. Taki stan rzeczy ma rzecz jasna swoje negatywne odzwierciedlenie w zdrowiu.
Szyja smartfonowa – co to takiego?
Szyja smartfonowa, niekiedy nazywana esemesową, to dolegliwość, która dotyka głównie dzieci. Wśród osób dotkniętych tym problemem nie brakuje również osób dorosłych, które spędzają przed ekranami bardzo dużo czasu. Szyja smartfonowa jest zespołem bólowym, który obejmuje bóle głowy, barków, karku, a także okolicy międzyłopatkowej. Tego typu dolegliwości pojawiają się na skutek długotrwałego korzystania z urządzeń mobilnych zachowując nieprawidłową postawę ciała. Choć taka jednostka nie znajduje się w oficjalnym wykazie chorób, po raz pierwszy została opisana przez dra Kena Hansaja, który obliczył, iż przy pochylaniu głowy o zaledwie kilkanaście stopni, obciążenie kręgosłupa wzrasta do 12 kg. Jest to zależność liniowa – im większe pochylenie głowy, tym większe obciążenie dla kręgosłupa szyjnego.
Przyczyny występowania szyi smartfonowej
Nie sposób domyślić się, że szyja smartfonowa to swego rodzaju epidemia XXI wieku. Telefon posiada każdy, a dzieci już od najmłodszych lat wiedzą, jak korzystać z tego typu sprzętów. Ponadto, szyja smartfonowa dotyczy również osób, które spędzają w pozycji siedzącej minimum kilka godzin dziennie i pracują przy komputerze – w tym przypadku objawy są te same.
Do podstawowych przyczyn wystąpienia szyi smartfonowej zalicza się:
- garbienie się,
- wielogodzinne schylanie głowy (wzrok skierowany w dół) i wysuwanie jej w przód (protrakcja głowy),
- praca siedząca przed ekranem,
- znikomy poziom aktywności fizycznej.
Objawy szyi smartfonowej
Do głównych objawów opisywanego stanu zalicza się:
- ból szyi i karku,
- mrowienie i ból między łopatkami,
- ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa,
- drętwienie palców u rąk,
- fałd skórny przypominający drugi podbródek.
Szyja smartfonowa – czy da się jej zapobiec?
Jak większość osób może się domyślać, najlepszym sposobem na uniknięcie szyi smartfonowej jest ograniczenie korzystania ze smartfona i innej elektroniki. W wielu przypadkach takie rozwiązanie jest niemożliwe, dlatego warto zabrać się za poszukiwania innych sposobów na utrzymanie organizmu w dobrej kondycji. Co zatem należy zrobić?
- Trzymaj urządzenie na wysokości wzroku – nie pochylaj się w jego kierunku.
- Możliwie jak najczęściej korzystaj ze smartfona w pozycji leżącej na plecach – właśnie w ten sposób odciążasz kręgosłup.
- Rozmawiając za pomocą wcześniej wspomnianego smartfona nie zapominaj o regularnej zmianie pozycji co kilkanaście minut.
- Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej. Przemyślane, dopasowane do konkretnego przypadku ćwiczenia to doskonały sposób na to, aby zadbać o swój organizm zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.
Chcesz uniknąć szyi smartfonowej? Zadbaj o nowy materac!
Chyba wszyscy choć raz w życiu usłyszeli, że aby czuć się naprawdę dobrze muszą spać minimum 8 godzin na dobę. Choć wiele osób neguje tego typu wypowiedzi, nie wzięło się to znikąd. Sen takiej długości ma bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie. Stałe niedosypianie może mieć bardzo negatywne konsekwencje.
Wśród nich wymienia się między innymi:
- bóle kręgosłupa,
- problemy z krążeniem,
- obniżona koncentracja,
- rozdrażnienie,
- wahania nastrojów,
- nasilenie alergii,
- bóle głowy.
To jednak nie wszystko. Warto mieć świadomość, że sen jest niezwykle istotnym aspektem życia. Scenariusz idealny zakłada, że rano wstajesz bez większego problemu, a wieczorem zasypiasz w dosłownie kilka minut. Można przybliżyć się do tego celu inwestując w wysokiej jakości podłoże do snu. Zakup takiego materaca to doskonała inwestycja dla każdego, komu zależy na efektywnym śnie. Organizm potrzebuje nocnego wypoczynku, by funkcjonować prawidłowo. Sen ma bowiem bardzo duży wpływ na efektywną pracę mózgu, pamięć i ogólne samopoczucie.
Na co zwracać uwagę szukając odpowiedniego podłoża do snu?
Rynek sypialniany stale się rozwija, dlatego coraz łatwiej zgubić się pośród ogromnej ilości dostępnych propozycji. Czym zatem kierować się podczas zakupów? Po pierwsze budową swojego ciała. To właśnie od niej zależy wielkość danego materaca oraz jego twardość. Przyjmuje się, że im większa masa ciała danej osoby, tym twardszy powinien być materac. Według ogólnodostępnej skali twardość H1 została stworzona dla osób o masie ciała nieprzekraczającej 60 kg, natomiast H4 – dla osób o wadze powyżej 100 kg. Nie należy jednak trzymać się tych ram bardzo sztywno – osobiste preferencje również mają znaczenie i niekiedy okazują się być decydujące. Jeśli chodzi o rozmiar danego materaca, powinien on być minimum 20 cm dłuższy od użytkownika. Dla jednej osoby przewiduje się minimalną szerokość równą 70 cm, dlatego w przypadku łóżka dwuosobowego nie warto rozważać opcji mniejszych niż 140×200. Nie bez znaczenia pozostają również indywidualne potrzeby wynikające na przykład z różnego rodzaju schorzeń w tym również objawów szyi smartfonowej.
Wiesz już, czym jest szyja smartfonowa oraz co zrobić, by jej uniknąć u siebie i swoich dzieci. A zatem do dzieła! Zadbaj o swoje zdrowie i wygląd, a co za tym idzie – stosuj się do powyższych rad.
Sylwia Pierzchlewicz
mgr fizjoterapii, trener personalny